Chtěli byste zhubnout, ale marně hledáte motivaci? BMI tabulka vám pomůže!

Chtěli byste zhubnout, ale marně hledáte motivaci? BMI tabulka vám pomůže!

BMI tabulka je poměrně užitečný nástroj. Každý, kdo se snaží bojovat s nadváhou, by s ní měl alespoň čas od času pracovat. Díky ní si totiž člověk může udělat docela slušný obrázek o tom, s jak velkým problémem se vlastně potýká. Hmotnostní kategorie, které lze v této tabulce objevit, jsou sice jen orientační. Přesto věřte, že zjistit, do které z nich aktuálně patříte, má svůj význam.

Chystáte se zhubnout? Chcete vypadat lépe, cítit se mladší a mít více energie? Rádi byste byli díky nižší váze zdravější? Začněte tím, že zjistíte hodnotu svého BMI. Vysvětlíme vám, proč to může být důležité.

BMI tabulka je užitečný pomocník

Nejste si tak docela jistí, co se pod písmeny BMI vlastně skrývá? Tak si to rovnou ujasníme! Jde o zkratku anglického pojmu Body Mass Index. Tento indikátor tělesné hmotnosti je běžně používán pro stanovení toho, do jaké „váhové kategorie“ člověk patří. Domníváte se, že za jeho vytvořením, které se datuje až někam do poloviny 19. století, stála starost o lidské zdraví, které s hmotností každého jedince úzce souvisí? Omyl! Tehdejší populace totiž neměla s nadváhou žádný větší problém. Šlo prý pouze o shromažďování statistických údajů. Dnes je však situace bohužel výrazně horší. A vše začíná už u dětí. S rostoucím počtem lidí, kteří se s vyšší hmotností potýkají, proto někoho zřejmě napadlo, začít BMI používat jako pomocníka při boji s obezitou. A faktem je, že jde o pomocníka užitečného. Hned uvidíte!

Motivační faktor

Chystáte se „zatočit“ s přebytečnými kilogramy? Než se do toho pustíte, spočítejte si BMI. S pomocí tabulky pak určíte, zda máte „pouze“ nadváhu, nebo jestli se vás už náhodou netýká některý ze stupňů obezity. Ptáte se, proč by vás taková informace měla při vaší snaze o hubnutí vůbec zajímat? Rozumná otázka. A odpověď, kterou by vám jistě dala celá řada odborníků, je ještě rozumnější. Nevěříte?

O tom, zda bude pokus o redukci váhy úspěšný nebo ne, rozhoduje hned několik věcí. Množství fyzické aktivity, nebo třeba to, zda nekonzumujete potraviny, které zpomalují váš metabolismus. Nesmírně důležitá je však také motivace každého jedince. Asi tušíte, že se s jednotlivými „váhovými kategoriemi“ pojí jiná zdravotní rizika a pochopitelně i odlišná kvalita života. Když se tedy díky tabulkám například dozvíte, že už trpíte obezitou druhého stupně a že máte v souvislosti s tím nesrovnatelně větší šanci na infarkt než člověk s normální váhou, může to pro vás být silným motivačním faktorem. Ve své snaze o redukci váhy proto jen tak nepolevíte.

Zdravotní rizika rostou společně s váhou

Obezita je nemoc. Na tom dnes panuje všeobecná shoda. Je to navíc nemoc, která s sebou nese zvýšené riziko vzniku dalších chorob. A nejen to. Obézní lidé mohou také čelit poměrně nepříjemným situacím v každodenním životě. Jednoduše proto, že je na ně někdy pohlíženo s despektem. A reálná zdravotní rizika, ta pochopitelně rostou společně s váhou.

Nedaří se vám hubnout a chcete trochu popohnat? Potřebujete zvýšit motivaci? Tak se podívejte, co vám může hrozit, pokud se přebytečných kilogramů nezbavíte:

  • Cukrovka
  • Onemocnění srdce a celého kardiovaskulárního systému
  • Spánková apnoe
  • Infarkt
  • Chronické bolesti zad
  • Extrémní únava
  • Potíže s klouby
  • Neplodnost

Nechte si sestavit jídelníček!

Fakt, že se vám podaří alespoň přibližně stanovit vaše BMI, může být důležitý s ohledem na celkovou motivaci, která vás popožene k cíli. S tím snad budete souhlasit a potvrdí vám to nejen odborníci, ale i řada lidí, kterým se už zhubnout podařilo. Tento index vám ale může být užitečný ještě jiným způsobem. Pokud totiž svou snahu o korekci váhy vezmete „smrtelně“ vážně a obrátíte se s žádostí o pomoc na nějakého výživového specialistu, bude vám sestaven jídelníček tzv. na míru. Takový odborník při přípravě vašeho dietního plánu zohlední právě BMI. Ale nejen to. Vezme v úvahu například také míru fyzické aktivity, která je pro váš každodenní život typická. Přístup podobných specialistů bývá zkrátka komplexní. A to je také zřejmě důvod, proč spolupráce s nimi přináší výsledky.

 

Potřebujete zhubnout a nedaří se vám to? Díky optimální stravě se už určitě „pohnete z místa“!

Nebo jste přesvědčeni, že váš problém s jídlem příliš nesouvisí? A kde je tedy podle vás chyba?

Jana Dolečková

Začněte psát a vyhledejte stisknutím klávesy Enter

Shopping Cart