Dámské letní šaty v průběhu let – víte, jaké šaty frčely ve 30. nebo 80. letech minulého století?

Je poměrně jasné, že dámské letní šaty prošly v průběhu let různým vývojem. Zatímco ve 30. letech minulého století byl v kurzu rovný střih s třásněmi, v 50. letech se začínají objevovat široké sukně zdůrazňující ženské křivky. A jelikož je známým faktem, že móda se v průběhu let neustále vrací, vyplatí se mít alespoň základní přehled o tom, jaké střihy, barvy a vzory se v jednotlivých obdobích minulého století nejvíce nosily.

Dámské letní šaty prošly evolucí

V průběhu historie se móda pochopitelně mění. Zatímco před několika staletími bylo běžné nosit opravdu honosné šaty, v současné době je móda mnohem benevolentnější. Platí přitom, že jednotlivé módní trendy se čas od času vracejí. V obchodech tak můžeme často spatřit kousky, které jsou minulým obdobím ve větší nebo menší míře inspirovány.

Móda se totiž prolíná, a tak v dnešní době často narazíme na kousky, které si z každého období berou něco. A stejně tak si současná společnost potrpí i na nejrůznějších tematických večírcích, při jejichž příležitosti se vyplatí mít nějaké ty retro kousky v šatníku. Podívejte se na průřez toho, co se v jednotlivých obdobích na poli dámských letních šatů nosilo.

30. léta

Toto období se nese ve znamení stylu „Velký Gatsby“. Šaty byly lehké, vzdušné a často i osázené nejrůznějšími třásněmi. Takové letní šaty se pochopitelně neobešly ani bez patřičných doplňků. Nosily se výrazné perly nebo doplňky bohaté na lesk a třpyt.

40. léta

Ve 40. letech minulého století můžeme na poli letních šatů zaznamenat další změny. Modely bývaly často košilového střihu. Nechyběly tedy knoflíčky a límečky. Co se týče délky, letní šaty obvykle dosahovaly ke kolenům. Nosily se také šaty opatřené krátkými rukávy, někdy bývaly i lehce nabírané.

50. léta

Pro módu v tomto období jsou charakteristické šaty bez rukávů v délce ke kolenům. Ty byly obvykle doplněny páskem, který tak krásně zdůrazňoval ženské křivky. Sukně bývaly hodně nabírané a vzor výrazný. Typické jsou pro toto období šaty s puntíky.

60. léta

Šedesátá léta se svým stylem předchozímu období velmi podobají. Stejně jako v 50. letech šaty zdůrazňovaly ženské křivky. Nechyběly například velké mašle, vázání kolem krku a široké sukně. Často byly k vidění výrazné květinové nebo puntíkované vzory doladěné zářivými barvami.

70. léta

Pro sedmdesátá léta jsou typické zářivé barvy a geometrické vzory. Ženy v této době tak nosily šaty opatřené nejrůznějšími souměrnými vzory. V kurzu byl v této době i takzvaný bohémský styl. To znamená, že se nosily volnější střihy, třásně a další uvolněné doplňky. Co se týče šatů, můžeme rozhodně zmínit takzvané zavinovací šaty, které v této době vlastnila nejedna dáma. Tato móda je zkrátka jako dělaná pro léto, procházky na čerstvém vzduchu a posezení s přáteli.

80. léta

V osmdesátých letech se na výsluní dostává disco. Není proto divu, že móda je tímto hudebním stylem výrazně ovlivněná a nechybí tak třpyt a lesk. Co se týče střihu, můžeme si všimnout touhy po hranaté siluetě. Z toho důvodu mnoho žen nosilo šaty s ramenními vycpávkami, které se měly o tento tvar postarat. Z materiálů za zmínku rozhodně stojí džínovina, která svoji roli dostává i u šatů. Džínové šaty zkrátka slavily velký úspěch.

Ať už se jednalo o jakékoliv období, každé šaty mají své nezaměnitelné kouzlo. Jednotlivá desetiletí se pyšní svým osobitým stylem, který pochopitelně nemusí každému vyhovovat. Je tak jen na vás, v čem se najdete. Šaty mají za úkol zdůrazňovat ženskost. Důležité proto je, abyste se v nich žensky a skvěle cítila.

Jana Dolečková

Začněte psát a vyhledejte stisknutím klávesy Enter

Shopping Cart