Kdo nikdy neoblékl černé punčocháče?   

Čas od času se na internetových stránkách  určených pro ženy objeví články typu 5 kousků oblečení, které nesmějí ve vašem šatníku chybět nebo – pro minimalisticky založené čtenářky – Deset kousků, které vás obléknou pro celou sezónu. Položky, které v těchto seznamech figurují,  jsou často poměrně odlišné, jako by jejich výskyt byl veden nějakým marketingovým tahem víc než jejich skutečnou potřebností, praktičností či univerzálností. Nicméně pár kousků ve společné množině se najde. Zajímavé ovšem je, že i když se zaměříme na chladnější období kalendářního roku, nikoho z módních expertů ani samozvaných guru nenapadne ve svém výčtu uvést černé teplé punčochy. Je to opravdu tak samozřejmá součást podzimní až jarní ženské výbavy, že zmínka o ní by byla nošením dříví do lesa? 

Teplé černé jako malé černé

Ano, je to samozřejmost. Silné černé punčocháče jsou pro každou ženu, která odmítá strávit chladnější polovinu roku (a mnohdy je to více než šest měsíců) v riflích, stejnou povinností jako “malé černé” pro milovnice plesů, večírků a společenských akcí. Jenže zatímco jednoduché tmavé minišaty jsou snad díky ikonické Audrey Hepburn, která je proslavila, spjaty s představou křehké subtilní krásky. u černých punčocháčů by bylo vysloveně absurdní, kdyby někdo přemýšlel, zda si je může dovolit. 

Po pravdě řečeno, těžko si lze představit univerzálnější kousek dámského oblečení. 

  • Hodí se na každý typ postavy. Jak známo černá zeštíhluje, takže bez obav mohou být i velikosti XXL. 
  • Ačkoli umí zahřát, nejsou všechny stejně tlusté. Takže vhodně zvolená varianta může dobře reprezentovat při slavnostnějších oficiálních příležitostech. 
  • Jsou maximálně univerzální v tom smyslu, že se dají zkombinovat úplně se vším. Není nic, co by se k nim nehodilo.
  • Oplývají základní vlastností všech punčochových kalhot: jsou natahovací, takže navýsost pohodlné. V úpletových šatech nebo sukní na gumu vytvoří ideální pracovní outfit, ale nositelka se v něm bude cítit jako v relaxačním domácím úboru. 

V nenápadnosti je síla

Většině lidí černá sluší a mají ji zařazenou mezi své oblíbené, alespoň co se týče barevného provedení oblečení. Zřejmě právě proto, že z fyzikálního pohledu to vlastně není barva; dovede skromně tvořit pozadí a nechat vyniknout vybarvení a vzorování zbytku outfitu. “Netluče se” s proužky, kostičkami ani velkými květy a rozumí si jakýmkoli barevným odstínem. Jedinou výjimkou jsou černé silonové punčocháče, které se těžko ladí s bílými lodičkami. Teplé černé však v kombinaci bílými kozačkami vytvářejí zajímavý a módní policií schválený kontrast. 

Na druhou stranu černé punčochy dolaďují bez problémů i hodně tmavé, nebo dokonce celočerné modely. I ty se těší oblibě nejen při smutečních příležitostech nebo v “emo” komunitách. S vhodnými doplňky vypadají docela vesele. 

Je jedno, jak jim říkáme, hlavně když slouží

Pokud jste zmatení mísením pojmů, tak vězte, že správný výraz pro přiléhavý oděv nohou, který překrývá kalhotkovou část a je zakončen elastickým pasem, zní punčochové kalhoty. Protože jedno slovo je lepší než dvě, začalo se jim říkat punčocháče. A protože nejen Angličané, ale i Češi mají rádi krátká slova, používají slůvko punčochy, Je to sice chybně, ale k nedorozumění dojít nemůže. V dnešní době klasické nylonové punčochy doplněné podvazkovým pásem vyhledávají jen opravdoví fajnšmekři či staromilci nebo snad kankánové tanečnice jako speciální zakázku. A tradiční tlusté pletené punčochy – tedy jakýsi fusak na každou nohu zvlášť, který končil někde v horní polovině stehna – jsou už tak dávno muzejní záležitostí, že mladší generace ani nevědí, že vůbec někdy existovaly. 

Která barva je podle vás ideální pro teplé punčochy?

Jana Dolečková

Začněte psát a vyhledejte stisknutím klávesy Enter

Shopping Cart