Kuchyňské dřezy podle typu montáže – jak správně vybrat?

Montáž kuchyňského dřezu lze bez obtíží zvládnout doma, některé typy je ale lepší svěřit odborníkovi. O zvolené montáži se hodí nasbírat nejprve co nejvíce informací, protože ne každý způsob instalace je vhodný pro všechny typy laminátovýchkuchyňských pracovních desek. Například pro dřevo je vhodné použít pouze horní typy montáže nebo montáž celoplošnou, protože časté namáčení dřevěné pracovní desky by ji mohlo časem poškodit. Některé dřezy se dají namontovat na více způsobů, ale většina je určena pouze pro jeden typ montáže. Výrobce by měl vždy uvádět informaci o tom, pro jaký typ montáže je dřez vhodný.

Kuchyňský dřez v celoplošné montáži dnes působí poněkud zastarale

Rekonstruujete kuchyň a chcete, aby vypadala svěže a moderně? Zapomeňte na celoplošnou montáž, která dnes již působí zastarale. Výhoda této montáže spočívá v tom, že je její instalace opravdu jednoduchá – zvládnete ji proto bez problémů sami. Tento způsob se dříve používal téměř v každé domácnosti – celý systém dřezu nahrazoval pracovní desku v celé její délce a šířce. I přes jednoduchost instalace se dnes od tohoto řešení ustupuje právě kvůli tomu, že dřez narušuje jednotnou linii pracovní desky.

Montáž seshora je snadným řešením

Nejoblíbenější a nejjednodušší montáží je montáž seshora, při které se do pracovní desky vyřízne otvor, který je menší než dřez, a vana dřezu se do něj potom pouze usadí. Nejpřesnější způsob zhotovení výřezu do kuchyňské desky je takový, že dřez otočíte dnem vzhůru, obrácený jej položíte na pracovní desku a obkreslíte. Výhodou horní montáže je to, že při vyhotovení otvoru nemusíte být úplně přesní, protože řez se schová pod usazený dřez. Na závěr je potřeba vanu dřezu pečlivě utěsnit a připevnit silikonem. Horní montáž dřezu je klasikou, která sice nevyniká svým designem, ale je oblíbená pro svou jednoduchost. Její nevýhodou je to, že v místě napojení se mohou usazovat zbytky jídla a nečistoty a při špatném utěsnění může dřez prosakovat. Horní montáž lze použít u všech pracovních desek.

Montáž s přesahem spojuje účelnost i atraktivní vzhled

Dalším typem horní montáže je tzv. montáž s přesahem. Dřezy určené pro tento typ instalace mají speciální plochý okraj, aby rozdíl mezi hranou dřezu a pracovní deskou nebyl příliš patrný a působil plynulým dojmem (přesah tvoří pouze tloušťka plechu). Montáž s přesahem v sobě spojuje eleganci integrované montáže, kdy dřez zcela splyne s pracovní deskou, a snadnou instalaci horní montáže. Je vhodný pro všechny pracovní desky.

Integrovaná montáž přináší dokonalou eleganci a jednotnou linii

Integrovaná montáž je nejnáročnějším a zároveň nejelegantnějším typem instalace. Lem dřezu se zapustí do vyfrézované drážky v horní části pracovní desky a spájí se pomocí mechanických úchytů těsnicím silikonem. Montáž je určena pro speciálně upravené typy dřezů a hodí se pro desky z kamene a kompozitního materiálu, nedoporučuje se ale pro pracovní desky ze dřeva. Častý styk s vodou by totiž mohl velmi rychle poničit dřevěný povrch a způsobit jeho nabobtnání.

Spodní montáž je nejhygieničtější variantou

Montáž dřezu pod pracovní desku dnes nabývá na oblíbenosti. Její instalace je poměrně jednoduchá – dřez se zespodu připevní pomocí speciálních úchytů na pracovní desku a zapečetí se těsnicím materiálem. Okraj dřezu je tak v podstatě tvořený pracovní deskou. Spodní montáž dřezu je vhodná pro všechny pracovní desky kromě dřevěné, kde by mohlo dojít k jejímu poškození kvůli častému styku s vodou.

Jana Dolečková

Začněte psát a vyhledejte stisknutím klávesy Enter

Shopping Cart