Modely aut aneb jaká bude budoucnost jejich sběratelů
Moderní doba prodchnutá technologiemi si vyžádala pokrok i na poli výkupu aut za hotové. Zdá se, že klasické sběratelství je na mírném ústupu. Mladé lidi více než autíčka „na dívání“ lákají RC modely.
Modely aut si prošly dlouhým a zajímavým vývojem
V generaci sběratelů modelů aut dominují především pánové, a to ve věku mezi čtyřiceti a padesáti lety, Ostatně kdo vyrůstal v 70. neb 80. letech, s vysokou pravděpodobností coby dítě fenoménu angličáků neunikl. Do Česka modely aut proudily prostřednictvím Tuzexu a jakkoli se to může zdát ze současného pohledu úsměvné, hračky byly natolik ceněným artiklem, že se objevovaly dokonce i na černém trhu.
Zašlé časy této slávy už se ovšem nejspíš nevrátí. Hrstky vášnivých sběratelů se sice stále ještě sdružují na pravidelně pořádaných burzách. Sami ti „z oboru“ se nicméně shodují, že nastupující generace není příliš ochotna věnovat čas nebo úsilí do klasického sběratelství.
Modely na dálkové ovládání?
RC model je napodobenina auta, lodě atd., která je řízena na dálku pomocí rádiového signálu (RC neboli Radio Controlled). Mohou to být modely aut, letadel, mezi aktuální hity patří taktéž drony. Napodobují vlastnosti reálných prostředků, případně je dokážou i dalece předstihnout. Je tak s nimi možné zvládnout spoustu triků. Rozhodně tak nejsou pouze dětskou hračkou, ale stávají se terčem zájmu i mnoha dospělých.
Kudy se bude ubírat budoucnost sběratelů
Lze předpokládat, že úbytek nadšenců se ani v následujících letech nezastaví, mladé lidi vyrůstající ve věku chytrých telefonů zkrátka mnohem více lákají funkční auta i další stroje na dálkové ovládání.
A to i přesto, že i modely aut, podobně jako všechny sběratelské předměty, časem získávají na hodnotě. Ta může být v zásadě srovnatelná s cenou reálného automobilu. U nejvzácnějších autíček byste si za totožnou sumu mohli koupit i vůz skutečný, mnohdy ne jen jeden.
Mezi nejvzácnější kousky se řadí tzv. přechodové modely. To jsou takové, kde výrobce ještě omylem použil díly, které byly určeny pro předchozí sérii. Vzácné jsou i nejrůznější limitované edice, s nimiž se navíc pojí zajímavá historie.
Sběratelství jako doména úzké skupiny zájemců
V moderní době majitele kolekcí trápí krom úbytku následovníků ještě jeden nešvar, kterým jsou podvodníci. Ti dokáží vyprodukovat dnes už velmi zdařilé falzifikáty. Ani zkušení odborníci si v takovém případě nemusejí být ihned jisti, s jakým modelem mají vlastně tu čest. Nutné je pak podrobné zkoumání.
Ne všechny modely se ale postupem času zhodnocují. Vývoj cen je poměrně komplikované předvídat. I když se očekávalo, že po ukončení výroby stoupne například cena modelů od značky Matchbox, nestalo se tak. Příčiny tkví jednak uvnitř samotné sběratelské komunity. Když sbírku do jiných rukou nestačí předat sám majitel, po jeho smrti ji příbuzní často rozprodávají, jenomže za neadekvátně nízkou cenu. Nárůstu hodnoty nijak nepomáhá ani již vzpomínaný klesající zájem mladších ročníků. Proto se už současně některé kusy z trhu i stáhly.
Zlomek těch nejvíc nadšených nicméně stále vyrábí vlastní limitované série. Jedná se o výrobu zakázkovou, čemuž tak samozřejmě odpovídá i pořizovací cena jednotlivých modelů. I tady totiž zavládl trend asijské velkovýroby. Podstatná část produkce stále nezapomenutých angličáků totiž v současnosti pochází z Číny.
Že někteří nelitují ani peněz a ani času, to dokazuje i kanál na internetovém serveru Youtube. Jeho tvůrce se totiž věnuje renovacím angličáků. Dokazuje tak, že ani autíčko, které už není v nejlepší kondici, si rozhodně nezaslouží poslat do popelnice a ještě mu lze s trochou trpělivosti a šikovnosti vrátit bývalý lesk.