Nemovitosti Praha nabízí opravdu v širokém spektru
A své luxusní nemovitosti Praha opravdu prodat umí. I v době, kdy je hlad po bydlení s co nejnižšími pořizovacími náklady, zájem o rekonstruované byty v historickém jádru města zůstává velký. Bez ohledu na ceny existuje poměrně velká skupina lidí, kteří jsou ochotní za bydlení v centru Prahy připlatit.
O historické nemovitosti v Praze je stále zájem
Rekonstrukce starých bytových domů je sice dost náročná, a to i s ohledem na památkáře, kteří mají pro takové projekty řadu podmínek a připomínek, přesto je o ně v řadách investorů zájem. Nejen proto, že se většina bývalých paláců hodí pro přeměnu na hotely, jichž máme v metropoli věčný nedostatek. Dokonce ani nájemní kanceláře nejsou takovým hitem, jakým bývaly ještě na konci minulého století. V současné době se vyplatí rekonstruovat ty staré domy na bytové a rezidenční byty prodat movitým zájemcům. Že je toto luxusní, architektonicky zajímavé bydlení vyhledávané, se můžete dočíst i v tomto článku.
Kdo a proč chce bydlet v historické Praze
Řada movitých lidí dá přednost bydlení přímo v centru dění, tam kde mají k dispozici všechny služby. Proto opouští okrajové části, zbavují se neustálého dojíždění a raději si koupí pěkný byt v historickém jádru. Dalšími tuzemskými zájemci jsou ti, kdo chtějí tyto luxusní byty dál pronajímat, ať už dlouhodobě nebo jen na krátké časové úseky pro turisty.
Mezi majiteli nemovitostí ve vnitřní Praze je ale stále vyšší procento zahraničních majitelů. Z dat zveřejněných Institutem pro plánování rozvoje (IPR) vyplývá, že si byty v historickém centru pořizují ve vyšší míře převážně obyvatelé zemí západní Evropy, občané Spojených států amerických a Ruska.
Nemovitosti Praha – paradoxně starší za vyšší cenu než nové projekty
Praha je velice krásné město a už po desetiletí zůstává v ohnisku zájmu nejen Čechů, ale také zahraničních zájemců. Ti, kdo si chtějí pořídit byt v tom úzkém centru, ovšem musí počítat s tím, že ceny starších nemovitostí jsou tu často vyšší, než stojí byty v nových projektech, byť jsou hned v sousedství. V tom je Praha výjimečná, nikde jinde nekoupíte nový byt levněji než rekonstrukci starého. Po pravdě ani v Praze to tak není všude, v ostatních městských částech se nemovitosti prodávají podle logického vzorce – novostavby jsou dražší.
Nejen lokalita, cenu ovlivňuje i velikost
Jedním ze zřejmých důvodů, proč je byt 4 + kk v historické zástavbě dražší než 4 + kk v novostavbě je rozdíl v metrech čtverečních. Zatímco luxusní byty v centru mívají celkem běžně rozlohu hodně přes 100 m2, u nových je trend velké byty zmenšovat (není výjimkou, že nové byty 4 + kk jsou menší než 100 m2). Právě velkoryse řešený prostor bývá ave na druhou stranu výhodou vyhledávanou potenciálními kupci. Jak se průběžně mění vnitřní podlahové plochy nově stavěných bytů, zjistíte například ZDE.
Druhým faktorem, který zvyšuje konečnou cenu, je rozsah a náročnost rekonstrukce. Vždyť jen zajistit v bytových jednotkách dostatečný tepelný komfort je v budovách starých 200 – 300 let je investice opravdu vysoká. V neposlední řadě ovlivňuje cenu bytu právě atraktivnost dané lokality, v Praze je to například i výhled z okna (za Hradčany si prostě připlatíte).
Nemáte na byt v centru? Nevadí, možností je víc
I když je zájem o byty v bezprostřední blízkosti Václavského náměstí pochopitelný, bydlet dál od centra není v dnešní době zase až tak velký problém. Vždyť z Kobylis, Libně, Košíř nebo Vysočan jste díky metru u koně za pár minut. A byty v těchto lokalitách bývají o třetinu až polovinu levnější. A to navíc nové projekty počítají i s kouskem přírody, který na Praze 1 najdete jen sporadicky.