Přemýšleli jste někdy o spodním prádle a kde sehnat korzet i s podvazky? Levně to jde určitě také

Tato otázka není zamýšlena jako impertinentní ani nemá přivést někoho do rozpaků. Faktem ale je, že spodní prádlo je tak speciální část oblečení, že stojí za to se nad ním hlouběji zamyslet. K čemu je dobré něco, co vlastně ani není vidět, a jaké různé kousky oblečení se pod tento pojem dají zahrnout? 

Od bederních roušek před korzety po erotické prádlo

I když je to nepatrný kousek látky, historie spodního prádla je poměrně pestrá a stará téměř jako lidstvo samo. Zmínka je o něm dokonce už v Bibli, když si Adam a Eva uvědomili svou nahotu a přikryli svá intimní místa fíkovým listem. Etnologové jsou si docela jisti, že to nebylo ani tak ze studu, ale aby ochránili své genitálie před sluncem, chladem a zraněním. Každopádně nošení bederních roušek a u žen různých náprsních bandáží je jedním z prvků chování, kterým se člověk začal lišit od zvířat. 

Slibný vývoj oblékání pod šaty ve starověku zastavil pád Říma způsobený vpádem barbarských kmenů. Ty měly s římskou vysokou kulturou pramálo společného. Co se módy týče, přijali vnější zvyk Římanů, ale pro spodní prádlo začala temná historická kapitola – přestalo existovat. pokud nepočítáme hrubou spodní košili, která se v chladnějších obdobích pod oděvem nosila. Až umělecky zaměřená renesance přišla s nápadem pomocí prádla ženské tělo tvarovat; užitečná myšlenka jak tělu pomoci vytrvala a vyústila ve vynález živůtků, šněrovaček, podprsenek a třeba stahovacích kalhotek. 

Co se kalhotek týče, za jejich nošení vděčíme mohutné lékařské osvětě. Udržovat intimní partie v teple a čistotě významně přispělo ke snížení nemocnosti a takovému zdravotnímu a hygienickému standardu (představte si například menstruaci bez kalhotek), jaký známe z dnešních dob. 

Malá věc s velkým potenciálem

Za co všechno tedy můžeme vděčit spodnímu prádlu?

  • Je to ochrana před chladem a dalšími nežádoucími vlivy prostředí. V době zdražování energií, kdy si naše zchoulostivělé tělesné schránky budou muset zvykat na teplotu o pár stupňů nižší, tuto funkci oceníme víc než kdy jindy.  Navíc díky novým materiálům usnadňuje sportování a nocování v přírodě. Funkční prádlo vstřebá pot, poráží kvasinkové infekce, nedovolí prochladnout a izoluje. 
  • Dovede dělat divy s tvarem postavy. Push up podprsenka nebo moderní korzet mírně a nenásilně vyzdvihnou a zvětší poprsí, zmenší pas a boky, vytvoří slušivý dekolt v šatech s výstřihem. Pro dámy po čtyřicítce je prádlo s takovými schopnostmi jednou z věcí, které by při oblékání měla věnovat zvýšenou pozornost. 
  • Poskytne zadostiučinění při snaze vypadat smyslněji a přitažlivěji. Luxusní prádlo zdvihá jeho nositelce sebevědomí, i když je decentně skryto pod šaty. S vědomím vlastních předností pak žena ráda vyzkouší nějaké vyzývavé nebo erotické prádélko. I tady se skvěle uplatní v renesanci objevený korzet, doplněný třeba podvazkovým pásem.

Hodně muziky za málo peněz

Asi proto, že při výrobě je vzhledem k rozměrům třeba málo materiálu, ani sebeluxusnější spodní prádlo není drahé. Nejen kalhotky a košilky, ale i sofistikované podprsenky nebo kvalitní korzet s podvazky levně  pořídíte v každém solidním obchodě – pokud si jako strop určíme tisíc korun, což v dnešní době rozhodně nejsou žádné velké peníze.  Vzhledem k tomu, že spodní prádlo je určeno k nošení pod šaty, neopotřebovává se tolik a to, co ho nejvíc devastuje, je agresivní praní a čištění. Při šetrné údržbě vydrží jako nové po dobu mnoha měsíců. 

Jaké spodní kousky nosíte nejraději? Připlatíte si rádi za eleganci a kvalitu?

Jana Dolečková

Začněte psát a vyhledejte stisknutím klávesy Enter

Shopping Cart