Stomatologie v Praze učí pacienty prevenci před potížemi se zuby

Stomatologie v Praze i v dalších městech České republiky se v posledních letech snaží o větší osvětu v oblasti prevence. Ta je u mnohých stále podceňovaná, což v důsledku může vést ke zbytečným komplikacím u jinak lehce léčitelných problémů. Česká stomatologická komora si ale stěžuje, že stát dává na prevenci málo peněz. V rámci prevence si v Česku už několik let připomínáme Světový den ústního zdraví, který připadá na 20. března.

Stomatologie je v Česku stále hrazená

Na preventivní prohlídky má každý z nás nárok dvakrát do roka. Tuto možnost je dobré využívat, protože zanedbané zuby se vám mohou v budoucnu pěkně prodražit. V rámci preventivní prohlídky máte nárok na vyšetření dutiny ústní. V případě problému také na základní ošetření. Lékař by vám měl odstranit zubní kámen, z pojištění je hrazena také amalgámová plomba. Za bílou výplň si zaplatíte obvykle okolo 500 korun. Do této částky se počítá cena materiálu i doba ošetření. Zubař by vás měl také informovat o tom, jak se o chrup správně starat. Správná technika čištění zubů je totiž velmi důležitá.

Jak správně zuby čistit?

Zuby by se měly čistit vertikálně. Zubním kartáčkem byste měli lehce zajíždět i pod dásně a především zuby obkroužit ze všech stran. Dále je dobré používat mezizubní kartáčky a zubní nitě. Ty se dostanou do prostor, které kartáček obsloužit nemůže. Mít zdravé dásně je důležité pro celou dutinu ústní, ale i pro celé tělo. Pokud v mezizubních prostorách zůstávají usazeniny, může dojít k zánětu dásní. Správně vyčištěný zub má navíc větší šanci, že odolá zubnímu kazu. O tom, že spousta Čechů si zuby stále čistit neumí, hovoří zubní lékař Václav Manhart – rozhovor.

Ústní vody jsou sice dobrou pomůckou, ale mechanické čištění zubů nahradit nemůžou. Pokud ústní vodu kupujete, vyberte takovou, která napomáhá regulovat kyselost prostředí ve vašich ústech. Kyseliny totiž přispívají ke vzniku zubního kazu a zuby jsou potom náchylnější k tomuto infekčnímu onemocnění. Důležité je po večerním čištění zubů nepít ani nejíst sladké. Cukr ke kyselému prostředí v ústech hodně přispívá. Vůbec nejlepší pro vyčištěné zuby před spaním je pít čistou vodu. Džusy, šťávy a mošty si nechte až na druhý den.

Dentální hygiena

Hygienistka vám nejdříve zkontroluje chrup stejně jako stomatolog. Má na vás ale více času, proto s vámi může naplánovat detailní plán prevence dle individuálních potřeb. Pokud míváte často v ústech zubní kámen, hygienistka vás jej zbaví. Pod zubním kamenem se může tvořit kaz, který není na první pohled viditelný, je proto dobré odstraňovat zubní kámen co nejčastěji. Hygienistka vám též vyčistí zuby speciálním mechanickým kartáčkem a výživnou pastou. Pokud máte problémy s dásněmi, vyzkouší s vámi techniku čištění mezizubních prostor. Návštěva u dentální hygienistky se doporučuje jednou až třikrát do roka podle stavu vašeho chrupu. První návštěva je obvykle dražší, další se pohybuje v rozmezí okolo 600 – 800 korun.

Propagace prevence

A jak již zmíněná osvěta veřejnosti probíhá? V dnešní době je možné propagovat prevenci mnoha způsoby. Někteří lékaři mají profily na sociálních sítích, kam vkládají fotografie, rady a tipy pro své pacienty. Někteří tak činí prostřednictvím webových stránek. Jiní nabízí v čekárnách své ordinace propagační letáčky. Někdy stomatologové jezdí i na přednášky do škol. Ve školkách se obvykle o dentální hygienu starají paní učitelky. Přečtěte si zde. V neposlední řadě je dobré zmínit účast odborníků v různých televizních pořadech či interviewech. Prostřednictvím médií probíhá edukace veřejnosti dnes asi nejčastěji. Novinkou posledních let je pojízdný kamion, který „vozí“ ordinaci přímo k lidem. Většinou parkuje na náměstích a pořádá doprovodné akce – soutěže, atrakce pro děti, rozdává dárky.

Jana Dolečková

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart