Založení společnosti s ručením omezeným aneb jedna cesta, jak začít podnikat

Pokud jste se „rozhoupali“ k tomu pustit se do vlastního podnikání, nejsnazší cestou je bezpochyby založení společnosti s ručením omezeným. Společnost s ručením omezením je pro svou jednoduchost, flexibilitu a relativní snadnost založení nejoblíbenější formou obchodní společnosti. K tomu přispívá jistě i to, že od účinnosti zákona o obchodních korporacích v roce 2014 je možné ji v podstatě založit jako jediný zakladatel s minimálním základním kapitálem 1 Kč – nemusíte tedy mít velkou peněženku. Samozřejmě však nejde společnost založit „na zelené louce“ a je třeba k tomu absolvovat příslušný administrativní proces. To pro člověka, který není v podnikání zběhlý, občas nebývá úplně jednoduché.

Založení společnosti s ručením omezeným – rady jak na to

V případě, že se chcete do zakládání s.r.o. vrhnout sám, je dobré se o celém postupu dostatečně informovat.

Založení s.r.o. je stejně jako založení jiných právnických osob dvojfázové. První fází je založení společnosti sepsáním zakladatelského dokumentu. Druhou pak samotným zápis společnosti do obchodního rejstříku prováděný soudem nebo notářem, kterým společnost teprve vzniká.

Je důležité vědět, že do založení s.r.o. můžete jít klidně sám bez společníků – budete pak jediným zakladatelem a vlastníkem společnosti. Každopádně ať už jste jediným zakladatelem, anebo máte společníky pro sepsání zakladatelského dokumentu, je třeba navštívit notáře. To samozřejmě nebude zadarmo: minimální částka za sepsání tohoto dokumentu je 4000,-Kč (pokud je základní kapitál jedna koruna) a i další úkony jako opis dokumentu jsou zpoplatněny.

Notář po vás bude chtít vědět jméno společnosti neboli obchodní firmu, dále sídlo společnosti (stačí adresa), jména společníků, výši jejich vkladů a podílů, výši základního kapitálu, předmět podnikání a jména jednatele či jednatelů společnosti a další údaje, které v zakladatelském dokumentu musí být uvedeny.

Sídlo společnosti si můžete zvolit v podstatě kdekoli, klidně i u vás doma, avšak poté podle občanského zákoníku nesmí sídlo rušit pořádek a klid v domě.

Název společnosti může být poněkud problematický, jelikož se nesmí jednat o název klamavý nebo o název zaměnitelný s jinou už existující společností – ověřte si proto v obchodním rejstříku, zda už společnost s podobným názvem již neexistuje, ať váš návrh není zbytečně odmítnut.

Vyřídit si také budete muset živnostenské oprávnění na daný předmět podnikání dle živnostenského zákona. A nesmíme zapomenout ani na zřízení účtu správce vkladu u banky, na který se budou před zápisem společnosti do obchodního rejstříku vkládat vklady do základního kapitálu.

A to ještě není vše

K existenci vaší s.r.o. chybí už jen zápis do obchodního rejstříku. Musíte o něj zažádat na elektronickém formuláři Krajský soud příslušný podle místa sídla společnosti, případně ho též nově může provést i notář. K návrhu je nutné připojit všechny potřebné dokumenty, jinak hrozí, že soud váš návrh odmítne. Nesmíte také zapomenout, že máte povinnost registrovat svou nově vzniklou s.r.o. na finančním úřadě a to do 30 dnů od zápisu.

Někteří začínající podnikatelé preferují z důvodu složitosti celého procesu či nedostatku času zakoupení ready made s.r.o., která je již založeno podle vašich potřeb, a všechny výše uvedené věci jsou úspěšně vyřízeny. Pak už jen zbývá se ničím nezdržovat a vrhnout se rovnou do vod vlastního podnikání.

Jana Dolečková

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart