Exfoliace: vše, co o světě peelingů musíte vědět 

Na čem se všichni beauty nadšenci shodnou? Na tom, že peeling je zásadním krokem každé kompletní péče o pleť. Stejně jako čištění a hydratace je i exfoliace součástí rutiny, která má na jejím celkovém zdraví a upraveném vzhledu zásadní podíl. Přesto vybrat mezi všemi produkty ten pravý může být složité. Abychom vám tento proces zjednodušili, pojďme si rozebrat vše, co o exfoliaci musíte vědět!

Proč budete exfoliaci taky tak milovat?

Určitě jste už slyšeli, že buňky pokožky se obnovují každých 28-30 dní. Tento proces ale může zpomalit řada faktorů; počínaje třeba věkem a konče životem ve znečištěném městském prostředí. Pak k nim přidejte ještě dehydrataci, špatný krevní oběh a neúplnou péči o pokožku a máte perfektní recept na mdlou, téměř našedlou pleť bez lesku. Zní vám to podvědomě? 

Exfoliační produkty jako scruby, pleťové masky a peelingy odstraňují z pleti odumřelé kožní buňky a další povrchové usazeniny. Doslova z ní snímají závoj. Zajímavé jsou ale i změny, které způsobují pod povrchem: podporují produkci nových, zdravých kožních buněk a kolagenu, který pro pevnější kontury obličeje zkrátka chcete. 

Typy peelingů a exfoliačních metod

Existují jejich dva druhy, z nichž každý má svá pro a proti:

1. Mechanická exfoliace

Klasická mechanická technika zahrnuje domácí použití peelingů nebo kartáčů k odstranění odumřelé vrstvy kůže. Jde o způsob především velmi dostupný a účinný, ale za předpokladu, že jej provádíte správně, ne příliš často a používáte při tom kvalitní produkty. 

2. Chemické peelingy

Chemické peelingy se spoléhají na jemné, převážně ovocné kyseliny, které rozpouštějí odumřelé kožní buňky a povrchové nečistoty, místo toho, aby je fyzicky odlupovaly. Jsou šetrnější, ale dražší a musíte se za nimi vypravit do specializovaných salonů. 

Pět hlavních výhod pravidelného používání peelingu 

Kromě toho, že zlepšují tón a strukturu pleti, podporují výměnu buněk a tvorbu kolagenu, prospívají pleti i mnoha dalšími způsoby:

1. Vyrovnává povrch vaší pokožky

Nahromadění odumřelých kožních buněk a povrchových nečistot může způsobit nejen zmatnění pleti. Je rovněž příčinou toho, proč je kůže v okolí úst a po stranách nosu na omak drsnější a hrbolatá. Pravidelný peeling vyhladí tyto nerovnosti a odhalí pod nimi svěží pokožku jemnější na dotek. 

2. Redukuje tmavé skvrny a jizvy

Exfoliace vás zbaví také pigmentových buněk, které způsobují nedokonalosti pleti. Kromě stařeckých skvrn, skvrn od slunce nebo jiných barevných změn pleti může pravidelný peeling časem minimalizovat také jizvičky po akné.

3. Čistější póry

Povrchové nečistoty, kožní maz, zbytky make-upu, nebo třeba pot – to vše může blokovat vaše póry a vést k tvorbě černých teček nebo pupínků. S pomocí peelingu jim snadno předejdete. 

4. Zvyšuje prokrvení pokožky

Exfoliace a jemná masáž pleti, kterou při ní provádíte, zvyšuje průtok krve. To urychluje regeneraci kožních buněk a zpomaluje přirozené známky stárnutí, jako jsou jemné linky, vrásky a mdlá pleť. Po tom přece toužíme všichni, nebo ne?

5. Pomáhá vstřebávání dalších kosmetických produktů 

Představte si odumřelé šupinky kůže jako vrstvu, která nedovolí proniknout všem aktivním složkám do hlubších vrstev pokožky. Přesně tak končí zablokovány účinné látky, z kterých by jinak pleť profitovala kdykoli použijete pleťová séra a masky, hydratační krémy a další produkty. Pokud je budete nanášet na odumřelé kožní buňky, nikdy nebudou 100 % fungovat.

V cestě za zářivou pletí je pravidelný peeling nepřekonatelný pomocníkem; obzvlášť když toužíte po znatelných a rychlých výsledcích. Pokud máte normální, mastnou nebo smíšenou pleť, snažte se ho provádět alespoň 2-3krát týdně jako součást večerní péče o pleť. Pokud máte citlivou, suchou nebo podrážděnou pleť, provádějte peeling raději jednou týdně.

Dáváte přednost tradičním nebo chemickým peelingům?

Jana Dolečková

Začněte psát a vyhledejte stisknutím klávesy Enter

Shopping Cart