Turistická sezóna se blíží, kolotoč veletrhů vrcholí

Ve druhé polovině února se již po 25. konala nejvýznamnější přehlídka cestovních kanceláří, domácích regionů a destinací, národních turistických centrál cestovního ruchu a dalších služeb turistického průmyslu ve střední Evropě – pražský veletrh Holiday World. Ani tentokrát zde nechyběla společná prezentace svazků obcí České dědictví UNESCO a Česká inspirace. Členem obou těchto sdružení je také Litomyšl. První dva dny byly určeny pro odbornou veřejnost. V naší expozici se konalo slavností setkání za účasti generální ředitelky NPÚ Naděždy Goryczkové a starostů měst UNESCO a České inspirace. Při této příležitosti byly představeny nové knihy a další materiály prezentující cenná historická města naší republiky – mimo jiné Průvodce architekturou Telče, turistický průvodce Litomyšlí a Českomoravským pomezím či fotografická kniha Libora Sváčka UNESCO – Česká republika.

O víkendu se Výstaviště Holešovice zaplnilo milovníky cestování. Zaujala nejen prezentace 46 zemí, ale i domácí atraktivity. V sobotu bylo na stánku UNESCO opravdu rušno. Přivítali jsme 14 výherců (z celkových 20) celoroční soutěže UNES&CO., kteří si převzali z rukou starosty Litomyšle Radomila Kašpara velmi zajímavé ceny – kromě jiného například víkendové pobyty do Kutné Hory a Olomouce. Tedy měst, která v loňském roce slavila kulatá výročí od zápisu svých památek na Seznam UNESCO. Mezi dalšími cenami nechyběly např. volné vstupenky do stálé expozice soch Olbrama Zoubka v zámeckém sklepení v Litomyšli, řada překrásných výpravných knih, trička, hrnečky, průvodce, kalendáře ani další hodnotné dárky. Návštěvníků bylo v naší expozici stále dost. Během celého veletrhu bylo možné vyplnit Rychlokvíz o ceny. Mezi otázkami nechyběl dotaz na lázně ducha, počet památek UNESCO či akce ve městech České inspirace. Nejvíce si soutěžící lámaly hlavy s přiřazováním památek UNESCO k jednotlivým architektonickým slohům. Celkem jsme si přivezly 650 vyplněných Rychlokvízů. Soutěžící, kteří nám napsali i mailovou adresu, se mohou těšit na pravidelný, každoměsíční přísun pozvánek na akce do měst UNESCO a České inspirace formou elektronického Newsletteru.

Podle ohlasů z řad odborníků nás čeká z hlediska domácího cestovního ruchu velmi nadějný rok. Věřím, že města UNESCO budou na příjezd návštěvníků připravena. Důležité je nabídnout řadu nezapomenutelných zážitků, díky kterým se k nám budou chtít turisté i vracet.   

Jana Dolečková

Začněte psát a vyhledejte stisknutím klávesy Enter

Shopping Cart