Parkování u letiště Václava Havla zdarma – jak nenaletět?

Zapátráte-li u přátel po tom, jak vypadá free parkování u letiště zdarma, obdržíte nejspíš dlouhou řádku zaručených rad a tipů. Některé z nich vás však mohou nechtěně dovést i do nepříjemných finančních pastí.

Parkování u letiště – nejčastěji zaměňované free lokality

I když některé rady zdánlivě odkazují na identická místa, může se vám stát, že nakonec dojedete do lokality, která není k dlouhodobému bezplatnému parkování určena ani omylem. Ukážeme vám ty nejčastější chyby, kterých se milovníci levných výletů dopouštějí.

V nejbližším obchodním centru to máte zadarmo

Najít kryté stání bez omezení vjezdu a výjezdu a ještě navíc zdarma je snem snad každého majitele auta. Nemusíte se obávat příchodu letní kroupové přeháňky nebo zimních sněhových přívalů.

OC Šestku vám doporučí zejména fanouškové letadel

Milovníci letectví tuto stavbu dobře znají. Stojí totiž na dohled od starých runwaií, které se dodnes používají v případě podzimní údržby letiště. A sledovat přímo ze střechy OC Šestky přistávající stroje je rozhodně zážitek k nezaplacení.

Zaparkujete tu kdykoliv

Nejde o masově navštěvované centrum, takže si zde můžete stále ještě užívat výhod parkování zdarma po celý den, a to bez omezení. Vjezd na parkoviště nestřeží ani závory, takže i když se otevírací doba místního hypermarketu Albert pohybuje od 8:00 do 22:00 hod, bez potíží tu zaparkujete nebo vyzvednete auto i hluboko v noci.

Místo se najde i pod střechou

OC Šestka celkem nabízí přes 1 000 parkovacích míst, z toho cca 360 může poskytnout praktické kryté stání. Většinu z nich najdete v patrových garážích, ale šikovná zákoutí se ukrývají i pod rampou na střeše.

Nejbližší neznamená nejznámější

Stane-li se vám, že přípravu podceníte a začnete se na nejbližší OC ptát až v okolí letiště, může se vám snadno stát, že vás nedostatečně informovaní kolemjdoucí pošlou k tomu nejbližšímu, které znají.

V OC Zličín zadarmo nezaparkujete

Nejspíš to myslí dobře, protože ještě v roce 2016 se za parkování před nákupním centrem opravdu nic neplatilo. Ovšem s příchodem modrých zón a dalších změn souvisejících s touto tématikou je najednou vše jinak. Free parking si sice užijete, ale pouze během prvních tří hodin. Za každou další zaplatíte 50 Kč. Díky tomu se vám parkování během dovolené může opravdu nepříjemně prodražit.

Předplatné využijí jenom místní

Existuje sice možnost zaplatit si zde povolení pro třicetidenní nebo dokonce roční stání, ani tady však nejde o malé částky. V prvním případě budete lehčí o „pouhé“ 2 000 Kč, v druhém o desetinásobně více.

Parkování zdarma v okolí terminálů

„Stačí na kruhovém objezdu zabočit vlevo a zaparkujete bez problémů.“ I s takovou radou se můžete potkat. Dotyční vás pravděpodobně chtějí nasměrovat na známou zastávku U Padesátníku.

Místo až pro 13 automobilů

Jde o zastávku na znamení, v jejímž okolí je dostatek místa pro 11-13 aut, podle šikovnosti řidičů. Stání zde je bezpečné a bez rizika pokuty. A na letiště je to coby kamenem dohodil.

Parkoviště u zastávky terminál 3 má své mouchy

Pokud se však na kruhovém objezdu spletete a zamíříte doprava směrem do areálu Sever, narazíte po průjezdu okolo ubytoven na malé free parkoviště s kapacitou až 22 automobilů. Opticky však vypadá mnohem větší, a v tom je právě zakopaný pes.

Stání na veřejné zeleni s pokutou

Jako parkoviště je totiž označována výhradně parkovací plocha vysypaná štěrkem. Okolní bláto je už podle vyhlášky veřejná zeleň, takže se nevyhnete pokutě. Bývá sice mírná (do 300 Kč), ale i tak jde o nepříjemnou komplikaci.

Když nechcete nic riskovat

Stání pod širým nebem má přes všechny výhody i svá rizika – to si koneckonců uvědomují i odborníci zabývající se návrhy volných parkovacích míst. Rozhodnutí o případném využití placeného parkoviště však rozhodně nedoporučujeme nechávat na poslední chvíli. Značky v okolí letiště vás totiž zavedou zpravidla na nejdražší možná místa, a ceny často naskakují i při absenci rezervace předem. Výběr lokality pro parkování proto plánujte stejně pečlivě jako zbytek své rodinné dovolené. Zaručeně se vám to vyplatí.

rodinné dovolené. Zaručeně se vám to vyplatí.rodinné dovolené. Zaručeně se vám to vyplatí.

Jana Dolečková

Začněte psát a vyhledejte stisknutím klávesy Enter

Shopping Cart