Žláza s nejdiskutovanější velikostí na světě 

Žláza s nejdiskutovanější velikostí na světě 

Víte, jaký je vlastně význam slova žláza a kolik různých žláz lidské tělo obsahuje? Žlázy jsou menší orgány, jejichž úkolem je vyrábět a poskytovat tělu pro něj potřebné látky. Pokud jsou tyto substance vylučovány na povrch kůže, jedná se o tzv. vnější sekreci – tak spatřují světlo světa sliny, pot nebo maz. Jestliže se produkt žláz dostává přímou cestou rovnou do krve, jde o vnitřní sekreci a takto se do těla dostávají hormony. Drtivá většina žlázami vytvořených tekutin je životně nezbytná, včetně potu, i když tomu se zrovna věřit nechce. Jedna ze žláz má však zcela unikátní postavení. Je to prsní žláza.

Více jde o okolí

Produkt této žlázy, mateřské mléko, je nezbytný pro přežití a zdravý vývoj plodu. Dnes máme tendenci považovat kojení za jakýsi bonus při komplexní péči o dítě. Je třeba si ovšem uvědomit, že lidstvo v počátku nemělo kvalitní alternativy v podobě sušeného mléka. Zkoušet krmit novorozence něčím jiným přinášelo četná rizika a mnohdy fatální následky

Zřejmě proto byla přítomnost hezkých ňader u ženy považována za důležitou. A ženy zvábené voláním přírody, toužící po vydání potomstva a také po zabezpečení milujícím manželem dovedly svá prsa vždy dobře “prodat”. Důmyslnými výstřihy, korzety, šněrováním, rafinovaným obnažením a líčidly; možností je dost. 

Je to trochu paradox, protože to, co se různě zdobí a ukazuje, není žláza potenciálně plná nejlepšího mléka, je to jen tkáň, do níž je žláza zasazená. Samotná glandula mamma není vidět, a kdyby byla, stejně bychom z ní nic nevykoukali. Neví se totiž předem, jak dobře a snadno bude žena kojit, respektive velikost jejího poprsí s tím nijak nesouvisí. Díky této hádance začalo žít poprsí vlastním životem. 

A protože je  pokládáno za jedno z hlavních míst způsobujících přitažlivost ženského těla pro opačné pohlaví, na nezájem si nemůže stěžovat. V tomto směru se natolik odcizilo své primární funkci, že někteří muži mají pocit, že je kojením znehodnocováno.

Odměna za dobře vykonanou práci?

Zato ženy – kromě raritních případů způsobených zpravidla zdravotními problémy – si kojení užívají, dodávají mateřství novou dimenzi. V laktačních příručkách se lze dočíst o spoustě kladů takové výživy dítěte – dodává dítěti cenné protilátky, vytváří silnější pouto mezi matkou a jejím potomkem a je nejpohodlnější a nejlevnější. Někde pod čarou je malým písmem napsáno nenápadné varování, že po odstavení dítěte se prsa možná trochu zmenší. Kdo by si z takové informace dělal hlavu? Během těhotenství se přece zvětšily, tak se po splnění úkolu zase zmenší

Jenže ouha! Zmenšení je často větší než malé a všechny ty změny velikostí a tahání dětských dásní dají prsům pěkně zabrat. Když neuberou na objemu, posunou obvod o pár čísel níže, takřka až k pasu. Buď jak buď, poprsí po několika odkojených ratolestech už není příliš na ukazování. Musí se uměle dotvářet podprsenkami s vyplněnými a vyztuženými košíčky, s nimiž má někdy žena nepříjemný pocit, že nosí spíše jakási falešná prsa nebo protézu. Naštěstí téměř všechny kliniky estetické medicíny mají v nabídce zvětšení a modelaci prsou, takže každá maminka si může zase začít připadat hezká. 

Jde to spravit

Protože slabší pohlaví má ve skutečnosti větší slovo a silný mateřský pud, kojení bude pro další generace zachráněno. Dokonce i mezi muži jsou jeho příznivci, především v řadách pediatrů a gynekologů. Plastičtí chirurgové se pak rádi zasadí o zmírnění jeho negativních následků, aby se šťastní rodiče mohli nadále těšit ze všech radostí života.

Uvažovaly jste při plánování těhotenství a kojení o důsledcích, které to bude mít pro vaši postavu?

Jana Dolečková

Začněte psát a vyhledejte stisknutím klávesy Enter

Shopping Cart